Пермакултурен Дизайнерски Курс
_72-часовият пермакултурен дизайнерски сертификационен курс се основава на четиринайсетте глави на книгата на Бил Молисън Permaculture: A Designer's Manual. Курсът е разработен от Молисън, за да разпространи познанието за екологичносъобразно проектиране без да нарушава целостта на многостранния му подход. Курсът протича в рамките на две седмици и покрива следните теми:
Програма
Програмата не се различава много от тази на повечето курсове. Състои се от четири основни дневни и една вечерна сесия. Вечерните сесии обичайно са време за филми и/или презентации. Първата седмица е микс от практически занимания, лекции, интерактивни игри и филми, които дават на участниците много информация и ги подготвят за груповата работа по дизайнерските проекти през следващата седмица. Курсът започва с упражнения за изграждане на общност, след което ни пренася право към основните принципи на пермакултурата – такива, каквито са описани от Молисън в Introduction to Permaculture. Ще направим едно (или повече) полеви изследвания, за да изучим моделите и формите в природата (patterns). До края на тази първа седмица вече сме ви запознали с триединството на почва, вода и дървета и с начина, по който те са неразривно свързани. Втората седмица ни запознава с различните екосистеми на света и разликите между тях при всеки климат. Това подпомага работата по груповия дизайнерски проект, който е във фокуса на втората седмица. Ще отделим време за съвместна работа на групите по завършване на дизайнерския проект. Обединяваме дизайнерския проект с последните глави на книгата. Включваме също темите: водни култури, обществото, икономика и пермакултура в градски условия. След това участниците представят проектите си по групи в рамките на 35-45 минути – в зависимост от големината на всяка група. Приключваме с вечер на талантите – прекрасен начин да отпразнуваме края на курса и същевременно да преговорим наученото. Специалните костюми и лудешкото поведение са повече от добре дошли! На последната сутрин получавате дизайнерските си сертификати и обсъждаме следващите стъпки в света на пермакултурата. Планът на курса подлежи на промени, понеже използваме всяка нова информация, за да подобрим програмата. Освен това взимаме предвид уникалните характеристики (култура, климатични условия и ресурси) на всяко място, където курсът се провежда и го приспособяваме към тях. Стремим се да следваме и да обогатяваме учебната програма на Молисън като същевременно я съчетаваме с нови учебни техники, за да отговорим на различните подходи на курсистите към процеса на учене. Насърчаваме хората да се свържат с новосъздадената общност, да черпят вдъхновение от Природата и да се позабавляват, докато го правят! Полеви Изследвания
![]() Смятаме, че за участниците е полезно да излязат от пределите на основния терен и да изследват общностите навън. Предвидените в курса полеви изследвания предлагат уникален поглед към мъдростта на членове на общността, които са посветили живота си на определени аспекти от пермакултурата. Курсистите наблюдават различни стопанства и ландшафти и по този начин споделят част от пътя, по който други земеделци са поели, което значително задълбочава учебния им опит. Полевите изследвания позволяват промяна в хода на курса и напомнят, че природният свят е един от най-ценните ни учители.
Дизайнерски ПроектиБил Молисън създава мултифункционалното упражнение за работа по крайния дизайнерски проект, за да могат курсистите да приложат на практика похватите на дизайна. В края на двуседмичния курс участниците трябва да представят дизайнерските си проекти един на друг, на инструкторите и на клиентите. В проекта усвоеният по време на курса материал бива приложен върху конкретен терен, който участниците познават и са наблюдавали пряко.
По време на първата седмица участниците са разделени на дизайнерски групи като всяка от тях се фокусира върху различен терен. Участниците работят заедно, за да обогатят уменията си за изграждане на общност и за взимане на решения. Това помага на курсистите сами да направляват своя учебен процес – и като личности, и като нововъзникнала общност от пермакултурни дизайнери. В проектите си курсистите трябва да работят по темите: дизайн на жилищното пространство, техники за отглеждане на храна, водни системи, достъпност и икономическа устойчивост. Така те развиват умения да консултират други хора, както и да взимат решения по проектирането на собствено стопанство. Като фасилитатори избираме да слеем тези два подхода, за да отговорим адекватно на стила на учене и нуждата от знания на всеки един курсист. Процесът на проектиране е отворен към творческите способности на курсистите и е гъвкав спрямо спецификите на всеки терен. Насърчаваме курсистите да използват наличните ресурси, както и да черпят информация и вдъхновение отвън. В края на курса проектите биват представени и оценени предвид енергийната им ефективност и задоволяването на нуждите на клиента. Това обширно упражнение позволява на курсистите да изучат процеса на проектиране като разгледат определени елементи на дизайна в дълбочина. |
_Като пермакултурни инструктори целим да подпомогнем учебния процес с творческия си подход и чрез практически упражнения да предадем на хората знания и опит в пермакултурното проектиране. Всеки участник завършва курса с дизайн на конкретен терен и с презентация, въз основа на усвоените знания и умения в течение на двете седмици..
_Разработили сме програма, която се базира върху опита ни като инструктори и върху международния учебен план. Стремим се да направим тази информация достъпна на приемлива цена като в същото време поддържаме нивото на международния учебен план. В курса покриваме всички глави на книгата и се стараем да използваме тази възможност за учене като забавление.
Подход към преподаването
Ние използваме принципите и философията на пермакултурата като основа на преподавателската методика. Използвайки принципите на пермакултурното проектиране се стремим да интегрираме самия модел на природните системи в учебния процес.
Пермакултурата ни дава нови очи, с които да наблюдаваме света около себе си и да оценим своята роля в него. Учебните ни методи стъпват на обмислено и продължително наблюдение. Стремим се по време на курса да изпълним етичните цели на пермакултурата - грижа за Земята, грижа за хората и разпределение на излишъка – както в класната стая, така и в рамките на общностите ни. Освен, че се фокусираме върху възстановяване на околната среда, наблягаме и върху изграждане на общност и социална справедливост, които са основни компоненти на пермакултурната визия. По време на курса насърчаваме самонаблюдение и самооценка, като отчитаме процеса на промяна, до която те водят във всички нас – промяна, диктувана от нуждата ни да създадем устойчива система на живот – в самите нас и около нас. Като фасилитатори целим да превъзмогнем границата между ученик и учител, която е наложена в стандартните образователни институции, и да откриваме възможностите за учене един от друг и от средата около нас, които курсът предоставя. Ролята ни като фасилитатори е да насочваме учебния процес на базата на 72-часовата учебна програма като същевременно даваме възможност на участниците сами да натрупват знания и да осъзнават наученото. Използваме разнообразни учебни подходи, за да отговорим на всеки стил на учене и за да създадем динамично преживяване. Практически ЗаниманияЕкипът ни съчетава преподаването на пермакултура с обогатяващите практически занимания. Уникалното за този метод на преподаване е това, че тялото се използва като инструмент за практикуване и запаметяване на научените в час техники и умения. Стремим се да направим практическите занимания колкото се може по-приятни и по-творчески като използваме водещите принципи на пермакултурата за основа на всеки проект, който провеждаме. Спомагаме затвърдяването на предадените в практическите занимания идеи като прилагаме адаптивни преподавателски техники и провеждаме задълбочени дискусии.
В зависимост от сезона и терена ще имате възможност да добиете практически умения и да дадете своя принос към мястото. Голяма част от студентите ценят високо практическите занимания, които им вдъхват увереност в прилагането на новопридобитите знания. Не се страхувайте да се поизцапате! ПреподавателСара Уърстъл
![]() _Разнообразният опит и знанията в областта на пермакултурата, холистичното управление и строителството с естествени материали дават на Сара дълбоки познания в областта на развитието и управлението на регенеративни земи. Тя е учила и работила с водещи специалисти в съответните области по цял свят. Била е част от много международни общности и образователни центрове, което обяснява уникалните й способности в областта на холистичното социално управление и на финансовата гъвкавост.
Сара се занимава предимно с развитието на цялостни стопански системи, които не само възстановяват околната среда, но също така, предоставяйки вкусна храна с висока хранителна стойност, спомагат за подобрение на здравето на хората. От скоро тя прилага разнообразните си умения и ентусиазма си в ролята на учител – не само в класната стая, но също и като консултант и инструктор. Във всички свои начинания Сара използва всяка възможност да приложи творческите си умения като графичен дизайнер, писател, готвач, художник стенописец и скулптор.
|